e Cloud computing | Outsourcing IT

Cloud computing

  • Moderní a spolehlivé sdílení hardwaru i softwaru přes internetovou síť

V minulosti, kdy se počítače a jejich sítě teprve rozvíjely, bylo nutné operovat prostřednictvím vlastních technologií. V současné chvíli již nemusíte využívat svůj hardware či software, ale lze využívání těchto počítačových komponentů outsourcovat a využívat je díky technologii cloud computing.

Název cloud v překladu znamená mrak. Proč je tedy řeč o cloudu, tedy o mraku? Diagram, dle kterého se využívá sdílení hardwaru a softwaru, má podobu mraku. Uprostřed tohoto diagramu se nacházejí veškeré systémy a technologie, které lze pomocí internetové sítě sdílet. Vně tohoto diagramu se nachází zařízení, která sdílené systémy využívá.

Díky technologiím, jako je cloud computing, se mění struktura poskytování počítačových služeb. V podobě outsourcingu byly v minulosti tradičně dodávány IT služby. Tento proces je však transformován a v současnosti dochází v outsourcingu k servisnímu modelu správy IT technologií, při kterém dochází například k virtualizaci. Hlavní výhodou je rychlost správy technologií, kdy v minulosti bylo nutné čekat na dodávku služby a na IT technika. V současné době lze informační technologii využívat prostřednictvím vzdáleného přístupu, což šetří čas i finanční zdroje každého podniku.

Jaké služby lze na Cloudu využívat?

Outsourcovat prostřednictvím cloudu lze software i hardware. Známější využití cloudů je pro potřeby hardwaru a to především pro zálohován dat a to pro firemní klientelu i osobní účely, kdy jsou využita datová centra pro uchování dat. Dalším příkladem využití sdílení hardware je například webhosting. Vůbec nejčastějším využití cloudů je prostřednictvím e-mailové komunikace, která využívá mail server.

Mezi nejvýznamnější společnosti, které zabezpečují cloud computing, patří například Apple, Google, Microsoft, tuzemský Seznam a mnoho dalších firem.

Jak cloud funguje?

Nejjednodušším způsobem, kterým lze aplikace a služby pomocí internetové sítě sdílet, je připojit se k nim prostřednictvím web browseru, pomocí internetového prohlížeče. Komunikace tak funguje jednoduše po přihlášení, kdy je kladen důraz na vysoký stupeň zabezpečení a to například pomocí protokolu HTTPS. Pomocí prohlížeče lze služby využívat z jakéhokoli zařízení a místa. Další možností je využití různých klientů.

Výhody cloudu

Jasnou výhodou je vzdálený přístup z různého zařízení a také rychlost přístupu a velká spolehlivost přístupnosti služby. Další výhodou je mnohonásobně vyšší bezpečnost proti ztrátě dat. Možnost připojení všech divizí a poboček firmy do jednotného systému.

Logo Dropbox cloudu

Zpět na výpis slovníku IT pojmů