e Webhosting | Outsourcing IT

Webhosting

  • Pronájem prostoru pro internetové stránky prostřednictvím cizích serverů

Další službou v prostředí IT a internetu, která se často outsourcuje, je outsourcing webového hostingu. V dnešní době není nutné vlastnit vlastní server, aby bylo možné umístit webové stránky na internet. Vlastní server se tak stává velice nákladným na spotřebu energie, jelikož je spuštěný non stop. Další náročnou službou je správa serveru a jeho zabezpečení. V případě využití cizích serverů se platí platba za pronájem prostoru. Sazba pronájmu se liší dle poskytovatele, zpravidla se však pohybuje od stokoruny po řády tisíců měsíčně a to dle náležitostí, která od serveru očekáváte.

Pokud chcete svůj vlastní server, ale nemáte prostor, kam ho umístit, můžete využít služby dedikovaného severu, který si může sám uživatel spravovat. Další možností je využít služby serverhousingu, kam si můžete svůj server umístit.

Typy webhostingů

Nejčastějšími typy webhostingu, se kterými se můžete setkat, jsou tyto následující služby:

  • Virtuální hosting a server
  • Sdílený hosting
  • Multi webový hosting

Každý typ hostingu se hodí pro různé typy webových prezentací. Často se také mění cena, za kterou jsou služby poskytovány. Virtuální hosting se zpravidla hodí pro velké stránky, které navštěvuje velké množství návštěvníků denně. Z virtuálního hostingu lze čerpat veškeré výhody disku pevného.

Multihosting je vhodný pro využití hostingu pro více podnikových internetových stránek. Pro účely velkého množství návštěv a více URL stránek, je možné taktéž využít clustering.

Nejlevnější formou pronájmu vašeho internetového prostoru je využití sdíleného hostingu. Na jednom serveru se sdílí více domén od různých uživatelů, díky čemuž lze snížit náklady na provoz.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů