e Mail server | Outsourcing IT

Mail server

  • Server, který poskytuje e-mailovou komunikaci

V dnešní době je e-mailová komunikace na každodenním pořádku. Jsou však různé možnosti této komunikace pomocí různých druhů mailových serverů, které zabezpečují, že vaše odeslaná pošta adresátovi doopravdy dojde a na druhou stranu, že vám na váš mail taktéž dorazí odpověď.

V současnosti je snahou podniků stmelovat všechny prvky podnikové kultury, které zasahují také do informačních technologií. Příkladem je umístění firemního brandu, který koresponduje s internetovými stránkami, v názvu e-mailové domény. Požadavkem pak je nastavení přístupových možností prostřednictvím různých mail serverů.

Pokud potřebujete své zaměstnance jednoduše propojit e-mailovým klientem a nevíte si rady s výběrem správného mail serveru, možností je využít outsourcing IT, kde vám příslušný odborník poradí, jakou technologii zvolit, a jak své zaměstnance do e-mailové schránky připojit. Případně lze celý proces objednat u IT firmy.

Zde však nabízíme náhled do problematiky a rozdíly mezi některými mailovými servery a možnostmi jejich užití.

Základní druhy e-mailových protokolů

E-mailový protokol zajišťuje úspěšnou komunikaci mezi odesílatelem a příjemcem e-mailové zprávy. Mezi základní e-mailové protokoly patří následující:

  • SMTP
  • POP3
  • IMAP

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)

Pomocí tohoto protokolu lze napřímo propojit příjemce a odesilatele e-mailové zprávy. Zpráva je doručena do e-mailového klienta, kde je tato zpráva k dispozici i v případě, kdy není zařízení v budoucnu připojeno k internetu a je offline a uživatel má přístup ke své poště pomocí protokolu POP3 nebo IMAP. SMTP používá protokol TCP.

POP3 (Post Office Protocol)

Tento protokol slouží ke stažení e-mailových zpráv do e-mailového klienta, který je nainstalován v konkrétním zařízení s přístupem k internetové síti. Protokol stahuje maily z internetové sítě. Nevýhodou však je, že nedokáže filtrovat e-mailové zprávy. Tuto nevýhodu pak doplňuje protokol IMAP.

IMAP (Internet Message Access Protocol)

Jedná se o vzdálený přístup k e-mailovému klientovi. Tento přístup nabízí pokročilé možnosti oproti přechozímu protokolu. E-maily je možné řadit do složek a dále strukturovat.

Napojení na e-mailového klienta

Aby bylo možné si e-maily pohodlně stáhnout do počítače i v případě, kdy nejste připojeni k internetové síti, je vhodné využít e-mailového klienta, který uchovává e-maily například ve vašem počítači. Při outsourcingu této služby se napojí uživatelé na společný software, který zabezpečí následnou e-mailovou komunikaci. Nejznámějším klientem je Microsoft Outlook.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů