e URL | Outsourcing IT

URL

  • Uniform Resource Locator

URL stránek, které se nachází v adresném řádku prohlížeče, doslova znamená jednoznačné umístění zdroje. Znaky, které jsou v URL použity, mají přesně definovanou strukturu a slouží k jednoznačnému umístění složek a souborů na internetu. Těmito soubory nejsou pouze HTML a CSS dokumenty, ale například také obrázky, které mají taktéž své umístění v prostředí internetu. Jednoduše řečeno, jedná se o adresu stránek.

Skladba URL adresy

Každá URL adresa má povinnou skladbu, díky které je možné konkrétní stránky otevřít. Skladba URL je následující:

protokol://virtuální-server.doména-druhého-řádu.generická-generická doména

Protokoly, které se používají při skladbě URL, jsou tyto:

Virtuální server je systém prohlížení internetu – www (World Wide Web). Doména druhého řádu je konkrétní název adresy stránek. V případě těchto stránek je to outsourcing-it. Stává se, že před doménou druhého řádu se vyskytuje ještě doména třetího řádu, která spadá pod doménu řádu druhého.

Posledním prvkem adresy URL je generická doména. Generická doména České republiky je .cz. Tato doména je pro jednotlivé státy, i pro některé instituce, specifická a je ve výhradním použití daného státu.

Adresy URL jsou přenášeny prostřednictvím IP adres. Jedná se o změť čísel, které nelze blíže charakterizovat. Díky DNS serveru si však nemusíme pamatovat číselnou řadu stránek, ale stačí nám si zapamatovat jejich URL. Pokud byste chtěli navštívit naše stránky, nestačilo by vám si zapamatovat outsourcing-it.eu, ale museli byste si pamatovat IP adresu 217.11.249.179.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů