e FTP protokol | Outsourcing IT

FTP

  • File Transfer Protocol

Jedním z protokolů počítačové sítě je protokol FTP. Tento protokol slouží k odesílání souborů mezi počítači prostřednictvím internetové sítě. FTP je součástí souboru protokolů, které patří pod skupinu TCP/IP. FTP využívá konkrétně protokol TCP pro přenos souborů prostřednictvím internetu. FTP lze tedy využít pro přenos dat a pro administraci internetových stránek.

FTP využívá porty TCP/20 a TCP/21 pro připojení k FTP serveru. Skrze port 20 se přenášejí data a soubory na FTP server. Port 21 slouží k příkazům, mezi které patří i připojení k serveru.

Jak se připojit na FTP server

FTP protokol je nejčastějším způsobem, kterým lze nahrát na webhosting obsah internetových stránek. Přístup k hostingu je zajištěn FTP klienty, kteří dokáží propojit uživatele s prostorem na hostingu. Pro připojení je nutné znát hostitele, tedy poskytovatele serveru, přihlašovací jméno a heslo, díky kterému lze ověřit autenticitu uživatele.

FTP klient

Jak již bylo řečeno, pro připojení k FTP serveru je nutné použít FTP klienta. Možností klientů je spousta a mezi ty rozšířenější patří Microsoft Total Commander, FileZilla či Novell NetDrive. Tito klienti zajistí bezpečnou komunikaci mezi uživatelem a serverem a spolehlivě přenesou vaše data.

Stále nevíte, jak dostat obsah webu na vaše internetové stránky? Zkuste specialisty v oboru a outsourcujte služby správy webů, IT a sítě.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů