e DNS | Outsourcing IT

DNS

  • Domain Name System

Vznik DNS a DNS serveru má své ukotvení v usnadnění práce uživatele v prostředí internetu. Jedná se o mechanismus, který je schopen přeložit IP adresu jednotlivých uzlů sítě do doménových jmen, která si uživatel snáze zapamatuje.

Princip fungování DNS serveru

Základním principem, kterým se DNS servery řídí, je hierarchie TLD, Top-Level Domain. TLD přiřazuje odkazy na domény, které jsou TLD podřízeny. Například .cz je Top-Level doména pro Českou republiku a tato doména dále přiřazuje odkazy doménám nižšího řádu. Například tato doména, outsrourcing-it, využívá Top-Level doménu .eu. Více informací naleznete v článku o internetové doméně.

Pomocí DNS serveru je přeložena IP adresa internetových stránek do slovní podoby a nám zapamatovatelnějším názvům.

Hlavní činnost DNS a DNS serveru byla již popsána. DNS lze však použít i pro širší možnosti využití. Díky DNS si může uživatel internetu uložit pod libovolným názvem internetové stránky, které často navštěvuje. Využít ho lze také například pro blokování internetové reklamy.

Historie DNS

DNS je jednou z nejstarších služeb internetové sítě. Jak již bylo řečeno, pamatovat si název domény je mnohem jednodušší než zapamatovat si desítky URL IP adres, což by bylo značně náročné a využívání internetu by se jistě nestalo tak populární. Již při spuštění první počítačové sítě, ARPANETu, si IT správci této sítě uvědomovali, že je třeba začít používat slovní názvy stránek.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů