e Intranet | Outsourcing IT

Intranet

  • Web prezentace pro jednodušší sdílení informací v rámci podniku

Označením intranet označujeme počítačovou síť, přesněji její část. Tato část sítě však používá stejné technologie jako internet a funguje tedy i pod stejnými internetovými protokoly. Pro přenos dat využívá TCP/IP či protokol HTTP, se zvýšenou bezpečností pak HTTPS protokol, ukládání dat prostřednictvím FTP, pro e-mailovou komunikaci protokol SMTP a další síťové protokoly. Druhou možností označení je využití intranetu pro podnikovou webovou prezentaci, která se využívá pro vnitropodnikové účely.

Rozdílem oproti internetu a extranetu je však v tom, že intranet je omezen pro využití menší skupiny uživatelů, kteří mají požadovanou autorizaci pro vstup do interní sítě. Tato skupina je charakterizována například v rámci různých organizací, jako jsou podnikové intranety nebo školní intranety.

Intranet lze tedy využít buďto jako vnitřní síť, která je využitelná pro uzavřenou skupinu uživatelů. V případě webové prezentace se jedná o formu komunikace a sdílení informací rychlejším a snadnějším způsobem uvnitř společnosti.

Outsourcing a intranet

Díky outsourcingu je možné vytvořit to správné řešení pro váš podnik a vaší podnikovou strategii. Díky intranetu je možné zvýšit efektivitu systémů uvnitř společnosti a to prostřednictvím efektivnějším rozdělování práce, rychlejším sdílením souborů, dat a informací, vzájemně také umožňuje využívat různé druhy složitějších aplikací.

Intranet je možné zapojit i do složitějších podnikových procesů, kdy je možné je využít pro správu CRM či redakčních systémů.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů