e JavaScript | Outsourcing IT

JavaScript

  • Rozšíření jazyka HTML

Značkovací jazyk HTML udává, co se na stránce bude vyskytovat, tedy obsah. Kaskádové styly dávají obsahu formu a říkají, jak webová stránka bude vypadat. Poslední věcí, kterou je třeba udělat, je dát internetovým stránkám pokyn, jak se mají chovat. Za tím, jak jednotlivé prvky webové prezentace reagují, stojí skriptovací jazyk JavaScript. Výhoda tohoto skriptu je jeho rychlost. Jelikož nezatěžuje server a veškeré operace se provádějí na straně klienta, internetového prohlížeče, urychlují tak pohyb uživatele po internetových stránkách.

JavaScript logo

Historie JavaScriptu

Vyvinut byl roku 1995 společností Netscape. Společnost Netscape ukončila svou činnost roku 2003, kdy byla koupena společností AOL. Název společnost však zůstal pro jejich prohlížeč. Roku 1997 se JavaScript stal standardizovaným programovacím jazykem v internetové síti.

V dnešní době se na internetových stránkách setkáme s JavaScriptem především v podobě různých interaktivních prvků. Mezi interaktivní prvky patří GUI prvky, díky kterým je možné počítač ovládat skrze grafické prvky. Základními GUI prvky jsou například textová pole či buttonky. Použití GUI zasahuje však i mimo internet, kde tento prvek nalezneme v počítačích, ale i v hudebních přehrávačích. Dalšími JavaScriptovými prvky jsou například různé druhy animací apod.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů