e Grayware | Outsourcing IT

Grayware

  • Software, který vás záměrně obtěžuje

Každý, kdo používá počítače pro připojení se do internetové sítě, by měl dbát bezpečnosti na internetu. Možností, jak znepříjemnit práci na internetu je celá řada. V případě, kdy používáte své firemní počítače připojené k internetové síti, je třeba se zaměřit na bezpečnost ještě důmyslněji. I jeden zaměstnance může docílit, že shodí celou interní síť. Naštěstí díky vzdálené správě při outsourcingu lze celý problém rychle vyřešit.

Pokud hovoříme a graywaru, jedná se u typ spywaru, který slouží k nechtěnému odesílání dat ze zařízení a to bez vědomí uživatele, který toto zařízení používá. Pokud se dostane grayware do vašeho počítače nebo mobilního telefonu, software dále stahuje další aplikace, které se v zařízení instalují.

Nevyužívá však klasické postupy známých virů, kdy různé typy viru rozšiřují své skripty v zařízení, případně mažou data a další. Grayware znepříjemňuje používání zařízení jinou cestou a to především zobrazováním reklamy. Uživateli zobrazuje nechtěnou reklamu a to například ve vyskakovacích pop-up oknech.

Jak se zbavit grayware

Způsobů, jak odstranit gryware z počítače je několik. Jedním ze způsobu je použití antivirového programu, který však není schopen odhalit grayware pokaždé. Dalším, o něco drastičtějším způsobem, je formát systému a následné jeho obnovení. Nejefektivnějším řešením, které zabere nejméně času a je 100% účinné, je najmout si IT odborníka, v případě firmy rovnou své IT outsourcovat specialistům v oboru.

Typy grayware

Typů, s kterými se lze setkat při napadení grayware, je několik. Nejčastěji to jsou různé typy adware, malware či spyware. Adware je blíže přiblížen v článku licencování.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů