e BIOS | Outsourcing IT

BIOS

  • Basic Input-Output Systém

S pojmem BIOS jste se v IT určitě setkali. Víte však, co přesně tento pojem znamená, jaké má v počítači využití a jak funguje? BIOS se stará o základní počítačové funkce, které uvádějí počítač do chodu a umožňují efektivní komunikaci mezi jednotlivými prvky počítače.

Základními funkcemi, o které se BIOS stará, jsou vstupní funkce a výstupní funkce. Souhrnně tak označujeme tyto funkce vstupně-výstupními funkcemi počítače. Historicky se datuje první použití BIOSu do 80. let minulého století, kdy se o jeho uvedení postarala společnost IBM.

Kde se BIOS nachází

Pokud byste v počítači BIOS hledali, jen těžko byste si na něho mohli sáhnout, jeho základ je software, který je umístěn ve stálé paměti, v ROM paměti počítače. Modernizace však přinesla technologie i do absolutního základu počítače a proto i BIOS je stále zdokonalován. Pro uchování BIOSu je možné využít EEPROM paměť, nebo dokonce rychlou moderní FLASH paměť.

Jak BIOS funguje

BIOS je v první řadě využíván hlavně pro spuštění počítače, kdy rozpozná jednotlivé složky hardwarového vybavení, které následně řídí. Díky BIOSu jsou tyto hardwarové prvky schopny spolu komunikovat, a díky kterým může BIOS následně spustit operační systém.

Nastavení BIOSu

K čemu BIOS slouží

Pokud nelze váš počítač nastartovat, může být na vině právě BIOS. BIOS je jediným zdrojem, který uchovává všechny informace. Je tedy možné, že pokud se baterie BIOSu vybije, přijdete o funkčnost celého systému. Uchovává nastavení hardwaru.

BIOS je také základem pro flashování, kdy je možné řídit, odkud se bude startovat operační systém. Dále se přes BIOS dají nastavit funkce veškerého hardware, který se v počítači nachází a jeho následné provázání.

Zásahy do BIOSu jsou však velmi náročné a je nutné se v tomto systému vyznat.

Potřebujete nastavit váš BIOS v podnikových počítačích? Využijte služby IT outsourcingu a vylepšete výkon vaší počítačové sítě.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů