e IP adresa | Outsourcing IT

IP adresa

  • Identifikace v počítačové síti

Adresa IP je číslo, díky kterému je identifikováno zařízení, které se připojuje k internetové síti. Jedná se o zařízení, které používá internetový protokol. Ve verzi IPv4 se jedná o soubor 4 číslic v rozsahu 0-255.

Použití IP adres

V současnosti je nejrozšířenějším standardem IP adresy protokol IPv4, který umožňuje připojit více jak 4 miliardy zařízení k internetové síti. IPv4 používá 32bitové IP adresy, což pomalu v internetové síti přestává stačit. Z tohoto důvodu dochází k přechodu na nový protokol IPv6, který používá 128bitové adresy a umožňuje se připojit stále rychleji narůstajícímu počtu zařízení. Pokud v protokolu IPv4 je prostor pro 232 zařízení. IPv6 umožňuje se připojit dalším 2128 zařízení.

Jak zjistit svou IP adresu

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit IP adresu zařízení, na kterém jste připojeni, je prostřednictvím webových stránek, jejichž skript IP adresu vypíše. Jednou ze stránek je například stránka Moje IP adresa, která vypíše i další informace o připojeném zařízení.

Znepřístupnění IP adresy

V současné době je možné pohybovat se na internetu zcela anonymně a to díky přeposílání vašich dotazů v internetové síti prostřednictvím jiných IP adres, které jsou do procesu zapojeny. Příkladem softwaru, který znepřístupní vaší IP adresu, je například program TOR – The Onion Router.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů