e Bootování | Outsourcing IT

Bootování

  • Boot, booting

Pod pojmem boot je označován v prostředí IT proces, který je spuštěn při zapnutí nebo restartování počítače. Při tomto procesu se zavádí jádro operačního systému do paměti počítače. V informatice je jádro označováno jako kernel. Pojem boot vychází z výrazu pro zavádění programu.

Proces je v současné době standardizován pro osobní počítače. Jiná zařízení, jako například mobilní telefony, se liší dle hardwaru zařízení.

Možnosti bootování

Možností, jak nabootovat operační systém při startu počítače, je několik. Nejčastějším způsobem je nabootování operačního systému z pevného disku. Pokud je počítač v pořádku, měl by naběhnout systém po zapnutí počítače. Dalšími možnostmi je bootování z Floppy disku, které je již zastaralé a v současnosti se nepoužívá. Hlavním důvodem je nedostatečná kapacita tohoto média. Další metodou, která již pomalu končí, je bootování z CD, kdy dochází načtení systému z CD média. V poslední době je čím dál rozšiřující se boot skrze flash paměť a to například skrze flash disk.

Nechce se mi načíst operační systém

Možností, proč se nenačte operační systém je mnoho. Často je však tento problém způsoben ponechaným některého média v zařízení počítače. Problém se tedy snadno vyřeší vytáhnutím flash disku nebo vytažením CD z mechaniky.

Jak nabootovat systém z flash disku?

Máte v plánu přeinstalovat si operační systém a máte ho k dispozici na flash disku? Flash disk se vám však při spuštění PC nechce načíst a instalace se nespustí? Problém může být v nastavení bootování jednotlivých zařízení. Nutné je, aby se v Biosu, v bootovacím menu, nacházela flash paměť výše než pevný disk. Po správném nastavení a restartu, by se měla instalace spustit.

Zpět na výpis slovníku IT pojmů